Mężczyzna stojący na tle ściany z złożonymi rękami mówi do grupy osób, przed nim dwie osoby stojące tyłem do obiektywu słuchają. Na ścianie w tle wisi plakat z kolorowymi karteczkami, materiałami wypracowanymi na warsztacie. Kartka z zapisanymi hasłami, leżąca na stole. Nad nią dłonie z długopisami zapisujące tekst. Trzy kobiety stojące przy ścianie, jedna z nich mówi gestykulując, wskazując palcami. Maja na sobie koszulki z napisem Żywa Biblioteka Bibliotekarka

O Żywej Bibliotece

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny. Od 2007 roku jest obecna w Polsce.

Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, Czytelnik_czka Żywej Biblioteki może wybierać z całego szeregu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Czytelnik_czka, który przychodzi do Żywej Biblioteki, rejestruje się i dostaje kartę biblioteczą. Następnie zapoznaje się z Katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek – ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia. Wybór Żywych Książek jest odpowiedzią na aktualne potrzeby danej społeczności i opiera się na lokalnym kontekście.

Czytaj dalej o żywej bibliotece